Jeneratör Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Faktör

Jeneratör satın alma, elektrik ihtiyacının kesintisiz olarak karşılanmasını sağlar. Jeneratörler, benzin ve dizel gibi yakıtları kullanarak ürettikleri mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren aletlerdir. Jeneratörlerin ihtiyaçları karşılaması için satın almadan önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Jeneratör satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, yazının devamında. 

Jeneratör Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jeneratörler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aletlerdir. Bu aletlerin kendi içerisinde farklı türleri bulunur. Dolayısıyla doğru jeneratörü bulmak için jeneratör satın alma sürecinden önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Jeneratör satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

1 – İhtiyaçlar

Bu süreçte ilk yapılması gereken, ihtiyaçların net ve detaylı olarak belirlenmesidir. Jeneratörün nerede kullanılacağı, günlük veya aylık ortalama kullanım süresinin ne olacağı ve hangi cihazlara elektrik sağlayacağı ortaya konulmalıdır.

Elektrik sağlanacak olan cihazların ne kadar elektrik tükettikleri, ihtiyaçların belirlenmesi sürecinin en önemli adımlarından biridir. Ayrıca ihtiyaçların zaman içerisinde değişip değişmeyeceği de dikkate alınmalıdır. Örneğin; ilerleyen dönemlerde ilgili alana yeni elektrikli cihazlar gelip gelmeyeceği de göz önünde bulundurulmalıdır. İhtiyaçların belirlenmesi, jeneratör satın alma sürecinin en önemli aşamalarındandır.

2 – Jeneratör Özellikleri

İhtiyaçların belirlenmesinin ardından bu ihtiyaçlara hangi özelliklere sahip jeneratörlerin yanıt vereceği tespit edilir. Bu noktada ilk olarak jeneratör çeşitleri arasından uygun olana karar verilir.  Bu süreçte benzinli jeneratör, dizel jeneratör ve portatif jeneratör gibi seçenekler değerlendirilmelidir.

Jeneratör seçeneklerine ek olarak jeneratörlerin özellikleri de bu noktada çok önemlidir. Önemli olan başlıca özellikler şu şekildedir:

  • Güç kapasitesi, ihtiyaç duyulan elektriğin karşılanması noktasındaki temel unsurdur.
  • Çalışma türü (Stand by, Prime ve Continuous), jeneratörlerin hangi durumlarda kullanılacağı ile ilgili bir husustur. Stand by, kesinti durumlarında devreye giren jeneratörler iken, Prime olanlar ise sürekli çalışma için geliştirilmiştir. Continuous ise sürekli yük altında çalıştırılmak için tasarlanan jeneratörlerdir.
  • Yakıt türü, dikkate alınması gereken bir diğer özelliktir. Maliyet ile direkt olarak ilgilidir.

Jeneratör satın alma sürecinde dikkate alınması gereken başlıca özellikler bunlardır. Ancak bunların haricinde de göz önünde bulundurulması gereken ekstra özellikler olduğu unutulmamalıdır.

3 – Verimlilik

Jeneratörler, dizel veya benzin gibi yakıtları kullanarak elektrik üretirler. Üretilen elektriğin yakıt tüketiminden dolayı belli bir maliyeti vardır. Tercih edilen jeneratör ne kadar verimli olursa yakıt tüketimi o kadar az olacak ve buna bağlı olarak elektrik üretme maliyeti düşecektir.

Jeneratörler, uzun vadeli yatırımlardır. Dolayısıyla verimlilikleri, işletmeler ya da evler açısından çok önemlidir. Verimlilikteki çok küçük farklar dahi uzun vadede büyük maliyet farklılıklarına neden olabilir. Dolayısıyla jeneratör satın alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde verimlilik çok önemli bir yer tutar.

4 – Gürültü Düzeyi

Jeneratör satın alma sürecindeki en önemli hususlardan biri de gürültü seviyesidir. Jeneratörler, genel olarak gürültülü aletlerdir ve çalışma sürelerine bağlı olarak çıkardıkları gürültü ile çevredekileri olumsuz etkileyebilir.

Gürültü, başta önemsiz bir detay olarak görülse dahi orta ve uzun vadede ciddi bir problem haline dönüşebilir. Dolayısıyla alınacak olan jeneratörlerin gürültü seviyesinin mutlaka dikkate alınması ve göz önünde bulundurulması gerekir.

5 – Maliyet

Maliyet, bu süreci en fazla etkileyen unsurlardan biridir. İhtiyaçlar, ihtiyaçlara yanıt verecek jeneratör özellikleri belirlendikten sonra bütçenin ve jeneratör fiyatlarının incelenmesi gerekir. İhtiyaçlara yanıt verecek ve kalitesi ile beklentileri karşılayacak en uygun fiyatlı jeneratörler tercih edilmelidir.

Doğan Jeneratör olarak bu noktada sizlere yüksek kalite ve üstün özellikteki jeneratörleri uygun fiyatlarla sunuyoruz. Jeneratör satın alma sürecinde bizimle iletişime geçmeden ve bizden fiyat almadan kararınızı vermeyiniz.

Jeneratör Fiyatları

Jeneratör fiyatları, tercih edilecek ürünün özelliklerine, kapasitesine ve markasına bağlı olarak farklılık gösterir. Bu noktada ciddi fiyat farklılıkları vardır. Örneğin, apartman jeneratör fiyatları ile büyük binalar için üretilen jeneratörlerin fiyatları arasında ciddi farklılıklar olacaktır. Benzer durumun ev tipi jeneratör fiyatları için de geçerli olduğu söylenebilir.

Fiyatlar konusunda bir diğer husus ise jeneratörlerin sıfır veya ikinci el olması ile ilgilidir. 2. el jeneratör fiyatları ya da 2. el ev tipi jeneratör fiyatları, sıfır cihazların fiyatlarına kıyasla daha düşüktür.

Jeneratör Seçimi Neden Önemli?

Jeneratör satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, çok önemli avantajlar ve yararlar sağlar. Bunlara dair detaylar için aşağıda yer alan tablo incelenebilir:

AvantajlarAçıklama
Kesintisiz Güç SağlamaDoğru bir jeneratör tercihi, kesintisiz ve sorunsuz şekilde elektrik enerjisi sağlar.
Yüksek VerimlilikYüksek verimli jeneratörlerle enerji maliyetleri daha uygun seviyede olur.
Uzun Ömür ve DayanıklılıkDoğru seçim ile yüksek dayanıklılığa ve uzun ömürlü yapıya sahip jeneratörlere sahip olunur.
Güvenlik SağlamaGüvenlik problemi yaşamadan elektrik ihtiyaçları karşılanır.
Gürültü KontrolüGürültüden kaynaklı problemlerin ortaya çıkması engellenir.
Taşınabilirlik ve MontajTaşınabilir veya kolay montaj, jeneratörün kullanım esnekliğini artırır. Farklı ihtiyaçlar, etkili olarak karşılanır.
Çevreye DuyarlılıkYakıt türü ve emisyon kontrolü, çevresel etkileri minimize eder ve sürdürülebilirliğe katkı verir.

Jeneratör Satın Alma ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Jeneratör satın alma ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Ev İçin Jeneratör Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev için alınacak jeneratör alırken kapasite, yakıt türü, yakıt tüketimi, verimliliği ve gürültü seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca toplam ağırlığı, boyutları ve taşınabilir olma durumu da dikkate alınmalıdır.

2 – Ortalama Bir Ev İçin Kaç kW Jeneratör Gerekir?

Ortalama bir ev için 30 kW gücündeki jeneratörler yeterli olacaktır. Ev içerisindeki elektrikli aletler ve bunların elektrik tüketimine bağlı olarak buradaki kW kapasitesi farklı olabilir.

3 – Jeneratörler Kesintisiz Kaç Saat Çalışabilir?

Jeneratörler kesintisiz olarak 6-8 saat çalışabilir. Ancak bu süre jeneratörün türüne, modeline, yapısına, yakıtına ve diğer özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Bütün jeneratörler için kesintisiz çalışma süresi noktasında bir genelleme yapmak mümkün değildir.

4 – Jeneratör Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Jeneratör satın alma sürecinde elektrik üretim miktarı, ağırlık, boyut, gürültü seviyesi ve verimlilik düzeyi dikkate alınmalıdır. Ayrıca marka ve model de bu süreçte çok önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhabalar 👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara