Kiralık Jeneratör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kiralık jeneratör, kesintisiz elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için tercih edilen süreli bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde işletmeler, üretim tesisleri ya da evler, şebekede meydana gelen elektrik kesintilerinden etkilenmeden elektrikli aletleri kullanmaya devam eder. Ayrıca jeneratörler, elektrik şebekesinin olmadığı alanlardaki elektrik ihtiyacını da karşılar. Peki, kiralık jeneratör alırken nelere dikkat edilmelidir?

Jeneratör Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kiralık jeneratör, kesintisiz elektrik ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Ancak bu jeneratörlerin ihtiyaçları etkili olarak karşılayabilmesi için kiralama sürecinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

1 – Güç Kapasitesi

Güç kapasitesi, kullanım alanında ihtiyaç duyulan elektriğin karşılanmasını sağlar. Seçim yapmadan önce kullanım alanındaki ihtiyaç belirlenmeli, sonrasında ise buna uygun seçim yapılmalıdır. İhtiyaçların sorunsuz olarak karşılanması için seçilecek olan kiralık jeneratör, mutlaka uygun güç kapasitesine sahip olmalıdır.

2 – Jeneratör Türü

Jeneratörlerin kendi içerisinde farklı türleri vardır. Dizel, benzinli, portatif ve mobil gibi seçeneklerden uygun olan tercih edilmelidir. Örneğin, farklı noktalardaki ihtiyaçlar için mobil jeneratörler daha etkili çözüm oluşturacaktır.

Buradaki bir diğer detay ise jeneratörün kullanım amacı ile ilgilidir. Kiralanacak jeneratörler, elektrik kesintilerinde devreye girecekse Standby, kesintisiz olarak güç üretecekse Prime olan türler tercih edilmelidir. Dolayısıyla kiralık jeneratör, kullanım amacına da uygun olmalıdır.

3 – Kontrol Sistemi

Kontrol sistemi, jeneratörün kullanımının nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Otomatik devreye alma özelliği bulunanlar, elektrik kesintilerinde direkt olarak devreye girer. Diğer kontrol sistemlerinde ise jeneratörlerin manuel olarak çalıştırılması gerekecektir.

4 – Gürültü Seviyesi

Jeneratörler, içlerinde bulunan motorlar nedeniyle gürültülü çalışan aletlerdir. Kullanım alanına göre uygun gürültü seviyesinde bir jeneratörün tercih edilmesi gerekir. Böylece hem kullanım alanındakiler hem de çevredekilerin gürültüden etkilenmeleri minimize edilir.

5 – Bakım ve Destek

Jeneratör kiralama sürecinde ilgili firmanın vereceği desteğin kapsamı dikkate alınmalıdır. Özellikle uzun süreli kiralamalarda bakımın kim tarafından yapılacağı net şekilde ortaya konulmalıdır.

6 – Garanti

Kiralama sürecinde jeneratörlerin arıza yapması durumunda arızanın kim tarafından giderileceği, arıza durumunda yeni bir jeneratör sağlanıp sağlanmayacağı belirlenmelidir. En beklenmedik anlarda arıza olasılığının olduğu her zaman dikkate alınmalı ve planlama buna göre yapılmalıdır. Burada dikkate alınması gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

  • Garanti kapsamı
  • Arıza durumunda yeni jeneratör sağlama
  • Garanti şartları

7 – Kiralama Fiyatları

Kiralık jeneratör konusunda fiyatlar ve toplam maliyet mutlaka dikkate alınmalıdır. Kiralama fiyatlarına ek olarak talep edilen ekstra ücret olup olmadığı öğrenilmelidir. Nakliye, kurulum, bakım gibi hizmetler için ek ücret istenebileceği unutulmamalıdır.

8 – Güvenilir Firma

Jeneratör kiralarken mutlaka güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Güvenirliği ve kalitesi ile öne çıkan firmalar, bu sürecin çok daha kaliteli ve sorunsuz şekilde aşılmasını sağlayacaktır.

9 – Boyut ve Ağırlık

Jeneratörün yerleştirilmesi planlanan alan belirlenmeli ve buna uygun ölçülerde jeneratörler tercih edilmelidir. Ayrıca jeneratörün farklı noktalara götürülmesi söz konusu olacaksa mutlaka jeneratörün ağırlığı da dikkate alınmalıdır.

Kiralık Jeneratör Fiyatları

Kiralık jeneratör fiyatları, tercih edilecek jeneratörlere ve kiralama süresine göre farklılık gösterir. Günlük kiralık jeneratör fiyatları ile aylık kiralama fiyatları arasında ciddi farklılıklar vardır. Kiralama ücretleri üzerinde etkili olan diğer unsurlar için aşağıdaki tablo incelenebilir:

FaktörlerAçıklama
Güç KapasitesiGüç kapasitesi ile fiyatlar arasında paralellik vardır. Yüksek güç kapasitesine sahip jeneratörlerin kiralama ücreti daha yüksektir.
Çalışma TürüStandby, Prime veya Continuous gibi çalışma türleri, kiralama rakamları üzerinde direkt olarak etkilidir.
Yakıt Türü ve TüketimiYakıt türü ve tüketimi, işletme maliyetlerini etkiler. Verimli olan jeneratörlerin kiralama fiyatları daha yüksek olabilir.
Gürültü SeviyesiDüşük gürültü seviyesine sahip jeneratörler, genellikle daha yüksek fiyatlıdır.
Bakım ve Destek HizmetleriBakım ve teknik destek hizmetleri, kiralama sürecinde geçerli verilecek desteği belirler.
Kiralama SüresiUzun süreli kiralamalardaki günlük kiralama maliyeti daha uygun seviyeli olur.
Firma GüvenirliğiGüvenilir ve kaliteli firmaların hizmet kaliteleri daha yüksektir. Bu durum ise maliyetlerin artmasına neden olabilir.
SigortaJeneratöre için yapılan sigortanın kapsamı, toplam maliyet üzerinde etkilidir.
Ek Hizmetler ve EkipmanlarEk hizmetler (operatör, yakıt ikmali, kurulum) ve ek ekipmanlar (transformatör, kablo) gibi hususlar, rakamlar üzerinde etkilidir.
Sözleşme ŞartlarıKontrat şartları, kiralama süresi, ödeme koşulları ve sorumluluklar türünden diğer unsurlar da bu süreçte önemlidir.

Bütün bu hususlar nedeniyle fiyatlar hakkında net ramak vermek mümkün değildir.

Doğan Jeneratör olarak bu noktadaki ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler üretiyor ve kiralık jeneratör ihtiyaçlarınızı uygun fiyat avantajı ile çözüyoruz. Jeneratör kiralama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Kiralık Jeneratör ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kiralık jeneratör ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Kiralık Jeneratör Kaç TL?

Jeneratörlerin türü, güç kapasitesi, tercih edilen kiralama firması, süre ve benzeri detaylar fiyatları etkiler. Dolayısıyla jeneratör kiralama fiyatları ile ilgili net rakam ifade etmek mümkün değildir.

2 – Jeneratör Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Firma güvenirliği, jeneratörün güç kapasitesi, türü, özellikleri, ağırlığı ve boyutu dikkate alınmalıdır. Bütün bunlar dikkate alınarak ihtiyaçlara yönelik bir seçim yapılmalıdır.

3 – Ev İçin Jeneratör Kiralanır Mı?

Evdeki kesintiler için de jeneratörler kiralanabilir. Kiralık jeneratörler, istenen her alanda kullanılabilir. Bu noktada bir kısıtlama yoktur.

4 – Jeneratör Nereden Kiralanır?

Jeneratörler, bu hizmeti veren güvenilir firmalardan kiralanır. Doğan Jeneratör, bu alanın öncü ve güvenilir firmalarından biri olup, kiralık jeneratör ihtiyaçlarına profesyonel çözümler üretmektedir.

5 – 5 kW Jeneratör Normal Bir Eve Yeter Mi?

Normal bir ev için ortalama 30 kW gücündeki jeneratöre ihtiyaç vardır. 5 kW kapasiteli jeneratör ile sadece küçük ev aletleri çalıştırılabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhabalar 👋
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara